Ku zamyśleniu z 2021 12 12— Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Anselm Grün „Przypowieści mądrościowe Ojców Pustyni” – Wiersz „Namaluj mi…” J.D.

Anselm Grün

Przypowieści mądrościowe Ojców Pustyni.

 Pewien Brat radził się Abby Agatona w sprawie nieczystości, a on mu odrzekł: „idź rzuć na ziemię przed Bogiem twoją słabość, a znajdziesz pokój”.

Mnisi na pustyni jak wszyscy odczuwali własną seksualność. Byli oni jednak wolni od lękliwej moralności seksualnej, jak ją do niedawna nazywało wielu chrześcijan. Nie zajmowali się nieustannie swoją seksualnością. Nie wypierali jej, ani nie tłumili. Wiedzieli, że ona budzi się wciąż na nowo i że istnieje niebezpieczeństwo uzależnienia się od niej. Działa ona bowiem na naszą wyobraźnię, która tworzy seksualne obrazy, przygody. W wyobraźni ciągle rozbijany małżeństwo i tęsknimy za atrakcyjniejszymi partnerami czy partnerkami.

Wielu chrześcijan lęka się takich fantazji i uznaje się za zupełnie zepsutych. Próbują więc tłumić swoją seksualność. To jednak prowadzi do tego, że pozostają skupieni tylko na sobie. Potem zaś doszukują się u innych jakichś seksualnych uchybień.

Starzec Agaton wskazuje nam inną drogę. Winniśmy po prostu zrzucić naszą niemoc w opanowaniu swej seksualności przed Bogiem. Wtedy nie będzie ona panowała nad nami. Nie możemy zatem wyrzucać sobie, że nie potrafimy dojść do ładu ze swoją seksualnością. Nie powinniśmy zaciskać zębów i sądzić, że musimy ją zupełnie opanować.

Nasza seksualność, to część nas samych. Musimy liczyć się z tym, że będzie budzić się na nowo, ale nie możemy z tego powodu dramatyzować. Winniśmy raczej zaakceptować ten fakt, a naszą niemoc przekazać Bogu. To przyniesie nam spokój.

Może zdarzyć się tak, że pośrodku naszych zmagań zachowamy spokój, gdyż nie będziemy patrzeć na seksualność z lękiem, lecz przyjmiemy ją przed Bogiem zwyczajnie, jako część naszego życia, ale może zdarzyć się tak, że nasza pożądliwość się uspokoi.

Jeśli nie będziemy przeciw niej walczyć nieustannie, to sama z siebie da nam spokój. To jest uwalniająca droga. Na niej możemy oddychać większą wolnością, niż na drodze jaką wskazywały nam moralistyczne książki.

 

NAMALUJ MI…

Namaluj mi święta ze śniegiem, choinką,

z miłością, kolędą i naszą rodzinką,

z wiarą w lepsze jutro…

Namaluj mi święta z tą wielką tęsknotą

za tymi, których już nie ma,

lecz w myślach są wokół.

JD