Ku zamyśleniu z 2023 07 02- Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Spotkanie na misji; Cytaty o cnocie;  Słowa przeora; Uśmiechnij się.

***

Na misji afrykańskiej nastąpiło dziwne zapoznanie się i zżycie w pracy dwóch ludzi: katolickiego kapłana – misjonarza i angielskiego lekarza – ateisty.
Pracowali na tym samym terenie i zaprzyjaźnili się ze sobą. Żadną jednak dyskusją nie można było przekonać angielskiego lekarza ateisty aby przyjął chrzest. Zdarzyło się, że musiał on wyjechać na kilka tygodni do leprozorium, szpitala dla trędowatych w odległej miejscowości. Po powrocie lekarz przyszedł do swojego przyjaciela – księdza i rzekł: – Ochrzcij mnie!
– Co ci się stało? Tak nagle? – zapytał ksiądz.
– Dojrzałem – odpowiedział lekarz.
– Siadaj i opowiedz – poprosił kapłan.
-Spotkałem osiemnastoletnią Murzynkę. Okaz piękności. Dwa tygodnie temu amputowałem jej ręce i nogi, aby zahamować postęp trądu. Został tylko sam korpus z głową. Choroba jednak posuwa się dalej. Będzie żyła jeszcze maksymalnie 6 miesięcy. Wie o tym, ale nie boi się śmierci. Normalnie o wszystkim rozmawia, uśmiecha się. Rozmawiałem z nią dużo. Rzeczywistość pozaziemska dla niej nie jest wcale mniej realną niż ta obecna. Doszedłem do przekonania, że religia, która daje człowiekowi tak silne przeświadczenie, nie może być fikcją.
Tego samego dnia odbył się chrzest.
http://www.kleszcz.franciszkanie.pl/strona/ciekawe/slady.htm

Karolina Polak
Modlitwa – remedium na stres
Słyszałeś kiedyś powiedzenie „Nie mów Bogu, że masz wielki problem, powiedz swojemu problemowi, że masz wielkiego Boga?”. Bóg pomaga przezwyciężać nawet wielkie problemy, zatem najlepszym sposobem na stres może być modlitwa. Brzmi dziwnie? Być może, ale spróbuj, a przekonasz się, że to naprawdę działa.
www.katolik.pl

Cnota
Cnota musi być celem samym w sobie; jeżeli ktoś ją zakłada, niczym maskę, do jakiegoś innego celu, ona sama zdziera mu ją z twarzy. (M. Montaigne)
________________________________________
Powściągliwość jest jedwabną nicią, która biegnie przez sznur pereł wszystkich cnót. (Hall)
________________________________________
Jedną z głównych cnót społecznych jest tolerowanie w innych tego, czego musimy zabronić sobie samym. (Duclos)
________________________________________
Od młodości wprawiajcie się w cnocie, ponieważ oczekiwanie, na oddanie się Bogu w wieku dojrzałym, jest związane z wielkim niebezpieczeństwem wiecznego zatracenia. (Ks. Bosko)
________________________________________
Gdy ktoś zwraca uwagę na nasze cnoty, jesteśmy weseli. Jeżeli zauważa wady, jesteśmy smutni. Obserwuję to u wielkiej liczby osób. (Św. Proboszcz z Ars)
________________________________________
Luksus nie prowadzi do cnoty – zwykle tłumi najlepsze uczucia. (Fryderyk Wielki)
________________________________________
Aby ocenić cnotę człowieka, nie trzeba obserwować go przy wielkich okazjach, ale w codziennym życiu. (Pascal)
________________________________________
Cnota praktykowana w przeciwnościach jest mocniejsza i doskonalsza, a zatem milsza Bogu. (Św. Joanna di Chantal)
________________________________________
Cnota siły idzie równym krokiem ze zdolnością do ofiary. (Jan Paweł II)
________________________________________
Znam wielu, którzy poszczą, modlą się i pokazują całe miłosierdzie, które nic nie kosztuje, ale później nie dadzą ani grosza temu, kto jęczy w biedzie. A zatem czemu służą im pozostałe cnoty? Królestwo Boże nie wie, co z nimi zrobić. (Św. Bazyli)
________________________________________
Cnota stoi u drzwi każdego człowieka, ale ludzie idą jej szukać daleko od siebie. Praktykowanie cnoty jest rzeczą łatwą, a wszyscy szukają jej wśród rzeczy trudnych. Wystarczy przecież, aby każdy kochał swojego bliźniego, szanował przełożonego, a cały kraj w pokoju będzie się cieszył sprawiedliwością. (Mencio)
________________________________________
Cnoty, które zdobywamy z trudem, są zwykle bardzo cenne, najwspanialsze i bardziej stabilne od tych, które nabylibyśmy ze smakiem i łagodnością ducha. W czasie suszy, w trudnościach, w cierpieniu cnota zapuszcza swoje korzenie. (Św. Jan od Krzyża)
________________________________________
Cnota nie polega na czynieniu rzeczy wielkich, ale na dobrym czynieniu rzeczy małych. (M. Montaigne)
________________________________________
Jeżeli w człowieku nie jaśnieją te cnoty, o których ty myślisz, to nie będzie on mniej ceniony w oczach Boga – będzie ceniony również ze względu na to, czego ty nie myślisz. (Św. Jan od Krzyża)
________________________________________
Miara cnoty człowieka nie objawia się przy wielkich okazjach, ale w jego codziennym życiu. (Pascal)
________________________________________
Bez siły ducha nie możemy posiąść żadnej cnoty, nie wypełnimy żadnego obowiązku, ale też, aby być pobożnym, nie wolno być małodusznym. (S. Pellico)

www.adonai.pl

Słowa przeora
Pewien bogaty młodzieniec udał się pewnego dnia do cnotliwego przeora, aby prosić go o pozwolenie pozostania w jego zakonie.
Przeor pragnął poznać jego zwyczaje i nawyki – kandydat podniósł z pychą głowę:
– Ubieram się zawsze na biało, piję tylko wodę, zimą tarzam się nago po śniegu. Aby lepiej się umartwić, umieściłem ostre gwoździe w moich butach i każę mojemu giermkowi wymierzać mi czterdzieści batów dziennie…
W tej samej chwili podjechał ciężki wóz, z trudem ciągnięty przez białego konia. Woźnica wyprzągł konia, zwierzę napiło się z poidła i wytarzało się dla odświeżenia po śniegu.
– Widzisz – rzekł przeor – to stworzenie jest białe, pije wyłącznie wodę, tarza się po śniegu, gwoździe drażnią jego nogi, otrzymuje więcej niż czterdzieści batów na dzień. A jednak nie jest niczym więcej, jak tylko koniem…

Uśmiechnij się
Gospodarzu, wasz koń chciał mnie w ugryźć w głowe!
– Ma zwierze węch! Poczuł siano.
***
W sklepie z komputerami sprzedawca zachwala klientowi swój najnowszy towar:
– Ten komputer wykona za pana połowę pracy!
– W takim razie biorę dwa.
***
– Ja się pytam, kiedy mi pan oddasz dług?
– To zależy w czym pan chcesz go odzyskać.
W dolarach czy w złotówkach?
– A co to ma za znaczenie?
– Bo jak w dolarach, to nie dostaniesz pan ani centa,
a jak w złotówkach, to ani grosza.
***
Wchodzi do przedziału celnik i pyta:
– Alkohol, tytoń, narkotyki?
– Ja poproszę piwo – odpowiada pasażer.
http://www.chwilkawytchnienia.com/Humor/Dowcipy_Rozne_2.html