“Tornister Pełen Uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Od jej rozpoczęcia w 2009 roku Caritas Polska oraz Caritas Diecezjalne przekazały najmłodszym ponad 210 tys. skompletowanych wyprawek szkolnych. Od 16 już lat Caritas Diecezjalne, często jeszcze przed wakacjami rozpoczynają swoje przygotowania, zbierając fundusze i przybory potrzebne do skompletowania wrześniowych wyprawek. Caritas Archidiecezji Lubelskiej także od wielu lat pomaga najmłodszym, docierając do dzieci nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

W tym roku, Caritas Archidiecezji Lubelskiej swoje wsparcie kieruje w stronę dzieci z Burundi, z miejscowości Gitega-Songa, z najbiedniejszego kraju na świecie we Wschodniej Afryce, którym chce przekazać 1000 tornistrów wyposażonych w takie artykuły szkolne jak: piórniki, kredki, flamastry, plastelina, nożyczki, długopisy itp.


„Tornister Pełen Uśmiechów” 2024
CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ:

W tym roku, naszą pomoc kierujemy w stronę dzieci ze szkoły w Burundi, w miejscowości Gitega-Songa. Burundi to maleńkie państwo śródlądowe w Afryce Wschodniej. Ze względu na położenie i kształt zwane jest sercem Afryki. To kraj tysiąca wzgórz, porośniętych soczyście zielonymi plantacjami herbaty. Burundi to jednak najbiedniejszy kraj Afryki i całego świata, w którym jak mówi siostra Zygmunta – misjonarka Afryki – “największym skarbem rodzin są dzieci”. Niestety, głód i zmęczenie są tam na porządku dziennym. Dzieci często muszą opiekować się swoim młodszym rodzeństwem, czy też towarzyszyć rodzicom w ciężkiej pracy.

Akcja oficjalnie rozpocznie się 23.05.2024 r. Od tego czasu będziemy prowadzić zbiórkę gotowych, skompletowanych plecaków, pojedynczych przyborów szkolnych, a także zbiórkę pieniędzy na zakup tornistrów. W akcję będą zaangażowane Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej, katecheci oraz księża proboszczowie całej Archidiecezji. W sierpniu planujemy przeprowadzić zbiórki artykułów szkolnych w wybranych supermarketach (sieci sklepów Biedronka, Kaufland). W ramach współpracy z Górnikiem Łęczna mamy w planach także zbiórkę artykułów szkolnych podczas sierpniowych meczy.

Paweł Lipa, koordynator akcji Tornister Pełen Uśmiechów.


Wszechobecna bieda powoduje, że nie każdemu dziecku będzie dane nauczyć się czytać lub pisać, a na studia pójdą tylko nieliczni. Aby choć trochę ułatwić dostęp do edukacji, w 2017 roku siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, rozpoczęła budowę szkoły podstawowej.  Aktualnie uczęszcza tam 389 dzieci, jednak docelowo placówka pomieści ok. 1000 uczniów, którzy każdego dnia będą zdobywać wiedzę oraz będą mieli zapewnioną formację duchową.

Budowa szkoły w Burundi jest trudna bo nie ma dźwigów, maszyn i narzędzi. Wszystko wykonuje się rękoma. Część sal już funkcjonuje, jednak szkoła nadal jest w budowieMimo tych wszystkich trudności, dzieci w Burundi nie narzekają. Często modlą się w intencji Ofiarodawców, dziękując za to wszystko co mają, choć mają tak niewiele.

s. Zygmunta Koszuba CSCIJ


Jak możesz pomóc?

Aby dołączyć do akcji wystarczy, że:
1. przekażesz plecak z najpotrzebniejszymi artykułami szkolnymi, takimi jak: piórniki, ołówki, długopisy, kredki, flamastry, nożyczki itp. lub pojedyncze przybory do siedziby Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15
2. wpłacisz darowiznę finansową na numer konta bankowego: 19 1240 1503 1111 0010 5667 8391 z dopiskiem: „Tornister Pełen Uśmiechów” lub za pośrednictwem PayU ➡️ https://lublin.caritas.pl/formularz-wplat/?id=19851

Poprzednie edycje

W 2023 roku przekazaliśmy 500 plecaków wyposażonych w podstawowe artykuły szkolne dzieciom z Ukrainy. 400 plecaków trafiło do dzieci mieszkających w Charkowie, które z powodu wojny musiały kontynuować swoją naukę w piwnicach, natomiast pozostałe 100 plecaków przekazaliśmy ukraińskim dzieciom mieszkającym na terenie Archidiecezji Lubelskiej. W 2022 roku ufundowaliśmy 200 plecaków szkolnych dzieciom z Zambii, by w nowy rok szkolny mali mieszkańcy Mpunde i okolicznych wiosek mogli wkroczyć lepiej wyposażeni. Przekazaliśmy także 20 egzemplarzy Pisma Świętego, które służą do katechezy w szkołach, prowadzonych w ramach misji oraz 3 laptopy potrzebne do dalszej nauki dla tamtejszych studentów.

Wsparcie z zewnątrz

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” cieszy się dużym wsparciem ze strony partnerów i patronów, którzy przyłączyli się do tego programu pomocowego. Patronatem honorowym całą akcję objął ks. Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski oraz Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Partnerem akcji jest Centrum Misyjne Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Górnik Łęczna. Natomiast patronatem medialnym akcje objęli: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio PLUS, Misyjne.pl, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, Dziennik Wschodni, Radio Fiat.