Ku zamyśleniu z 2022 01 02— Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

  • Myśli papieża Franciszka na temat pokoju;
  • Anselm Grün „Przypowieści  mądrościowe  Ojców Pustyni”;
  • Dla dzieci „Bajka o gwoździach”;
  • Wiersz „Nowy Rok”- J.D

7 myśli papieża Franciszka na temat Pokoju.

I.  Każdy z nas, mężczyzn i kobiet naszych czasów, jest powołany, aby każdego dnia i w każdej dziedzinie życia wnosić pokój, wyciągając rękę do brata lub siostry, którzy potrzebują słowa pocieszenia, gestu czułości, solidarnej pomocy.

II.  Kultura troskliwości, jako zaangażowanie wspólne, solidarne i uczestniczące na rzecz ochrony i promowania godności i dobra wszystkich, jako gotowość do zainteresowania się, do zwracania uwagi, do współczucia, do pojednania i uzdrowienia, do wzajemnego szacunku i wzajemnej akceptacji, jest uprzywilejowanym sposobem budowania pokoju.

III.  W tym czasie, w którym łódź ludzkości, wstrząsana burzą kryzysu, płynie mozolnie w poszukiwaniu spokojniejszego i bardziej pogodnego horyzontu, ster godności osoby ludzkiej i „kompas” podstawowych zasad społecznych może pozwolić nam płynąć bezpiecznym i wspólnym kursem.

IV.  Nie ulegajmy pokusie braku zainteresowania innymi, zwłaszcza najsłabszymi, nie przyzwyczajajmy się do odwracania wzroku, ale codziennie, konkretnie angażujmy się w „tworzenie jednej wspólnoty, składającej się z braci, którzy się akceptują, troszcząc się o siebie nawzajem”.

V.  Pokój to nie tylko brak wojny, ale życie pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu
i braterskim dzieleniu się z innymi. Wówczas ten pokój, który jest tak upragniony i zawsze zagrożony przemocą, egoizmem i niegodziwością, staje się możliwy
i osiągalny.

VI.  Pokój można zbudować, jeśli zaczniemy żyć
w pokoju ze sobą i z tymi, którzy są wokół nas, usuwając przeszkody, które uniemożliwiają nam troskę o tych, którzy są w potrzebie i w ubóstwie.

VII.  Wychowanie do troskliwości rodzi się w rodzinie, będącej naturalną i podstawową komórką społeczeństwa, w której człowiek uczy się żyć w relacji i we wzajemnym szacunku. Należy jednak umożliwić rodzinie realizację tego życiowego i nieodzownego zadania.

Cytaty pochodzą z Orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Pokoju oraz z rozważania przed modlitwą Anioł Pański z dnia 1.01.2021 r.

Orędzie na 55. Światowy Dzień Pokoju znajduje się w AKTUALNOŚCIACH na parafialnej stronie internetowej www.psmlublin.pl

 

Anselm Grün

Przypowieści  mądrościowe  Ojców Pustyni .

Pewien Brat przyszedł do Sketis do Abba Mojżesza prosząc go o słowo, a Starzec mu odpowiedział:
dź, usiądź w swojej celi, a cela ciebie wszystkiego nauczy.

Siedzenie w celi było dla Starców ważnym ćwiczeniem. Mogli oni zatem powiedzieć: Nie potrzebujesz robić nic pobożnego. Nie musisz modlić się, ani pościć, tylko znoś siebie w swojej celi. Nie wypuszczaj swojego ciała z celi. Decydujące jest to, żebyś nie uciekał przed sobą, ale żebyś znosił przed Bogiem siebie takiego jakim jesteś. Ja proponuję następujące ćwiczenie. Usiądź w swoim pokoju na pół godziny. Nie bierz do ręki żadnej książki, nawet Biblii. Nie myśl o żadnych sprawach. Nie medytuj, ani nie odmawiaj żadnej modlitwy. Twoje zadanie polega na tym, by usadowić się po prostu przed Bogiem i obserwować co się w Tobie budzi.

Mnisi określają do ćwiczenie słowem „nepsis” /czuwanie/. Porównują w nim mnicha do Rybaka. Czeka on swojej łódce aż woda przed nim uspokoi się. Potem widzi jak w spokojnej wodzie pojawiają się ryby. Wtedy może je chwytać.

Tak też i  Ty możesz czekać w swoim pokoju, aż woda wokół ciebie uspokoi się i oczyści. Kiedy odczujesz, że wszystko w Tobie się unosi, bierz to w ręce i przekazuj Bogu. Wtedy też poznasz, która „ryba” może Ciebie nasycić, a którą powinieneś z powrotem wrzucić do wody.

To proste ćwiczenie. Zobaczysz wszakże, że nie jest ono takie łatwe jak się wydawało. Siedzisz przecież bezbronny przed Bogiem.

Ostatnio podczas pewnego kursu poprosiłem ludzi, by wykonali to proste ćwiczenie. Dla wielu było to niezwykle ważne doświadczenie. Dowiedzieli się czegoś o sobie, czego dotychczas nie poznali, ani na modlitwie, ani podczas medytacji. I nagle w tej bezbronności znaleźli się całkiem blisko Boga. Odkryli swoją prawdę i poczuli się w swojej prawdzie całkowicie ukochani przez Boga. To ich uwolniło  i  napełniło głębokim pokojem.

KĄCIK DLA DZIECI

Bajka o gwoździach

Był sobie pewnego razu chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród za każdym razem, kiedy straci cierpliwość i pokłóci się z kimś.

Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot bardzo wiele gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała
z dnia na dzień: odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe.

Wreszcie nadszedł dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł wiec do ojca i powiedział mu, ze tego dnia nie wbił żadnego gwoździa. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim. Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, ze wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział: „Widzisz, każdy gwóźdź to złe lub brzydkie słowo, które wypowiadasz w złości, a które rani ludzi. Możesz usunąć gwóźdź ale dziura zawsze zostanie. Zawsze też zostanie parę gwoździ, których nie uda się usunąć. Ogrodzenie już nigdy nie będzie takie samo i zostaną na nim blizny po każdym wbitym gwoździu. Tak samo ludzie, których obrażamy i do których mówimy przykre słowa są zranieni. Używaj mądrze swoich słów, żeby nie robić dziur w sercach innych ludzi!

PAMIĘTAJ!

Nasze słowa powinny wyrażać miłość Bożą, tak, żeby inni ludzie słuchając nas, wielbili Boga, który jest w Niebie.

ZOBACZ W BIBLII:

„Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą, abyście wiedzieli, jak macie odpowiadać każdemu.” List do Kolosan 4,6

Porównaj: https://bibliadladzieci.com/materialy/opowiadania/dziury-w-plocie/

NOWY ROK

Nowy Rok nas także tęgim deszczem wita,

czy londyńska aura do Polski zawita?

Wkoło wszystko mokre, szare i zielone,

a przecież jest zima! Ma być ubielone!

Ja z katarem siedzę kocem otulona…

i wysyłam z chmury błękitne anioły,

by nikt z Was w tym roku nie był bardzo chory…

JD