Ku zamyśleniu z 2022 01 09— Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

  • Anselm Grün „Przypowieści  mądrościowe  Ojców Pustyni”
  • Ciekawostki dla dzieci
  • Wiersz „Trzej Królowie” -J.D.

Anselm Grün „Przypowieści  mądrościowe  Ojców Pustyni” /6/.

Pewien Brat radził się Abba Mojżesza mówiąc: widzę cel przed sobą, ale nie potrafię go osiągnąć. Starzec mu odpowiedział: jeżeli nie staniesz się martwy, jak ci, którzy leżą w grobie, nie zdołasz go osiągnąć.

Abba Mojżesz udzielił tu osobliwej rady. Kto stoi przed ważnym zadaniem powinien sobie najpierw wyobrazić, że jest martwy i leży w grobie.

Jeśli spróbujesz tego ćwiczenia, zobaczysz, że ono dobrze Ci zrobi. Jeśli bowiem całkowicie identyfikujesz się ze swoim zadaniem, boisz się, czy rzeczywiście mu podołasz. Skupiasz się na tym zadaniu i łamiesz sobie głowę nad tym wszystkim czego musisz się jeszcze nauczyć, aby je wykonać. A kiedy to zadanie staje przed tobą, często jesteś zablokowany.

Jeśli jednak wyobrazisz sobie jako byś, był już umarły i leżał w grobie, to poznasz kim w istocie jesteś. W grobie wszystko, co nieważne, przestaje się liczyć. Tam będziesz skonfrontowany ze sobą samym, taki jaki jesteś przed Bogiem. Wszystko inne ulega rozkładowi. W końcu likwidujesz swoją identyfikację z zadaniem, a to uwalnia cię od obsesji na jego punkcie. Ta wewnętrzna wolność jest warunkiem tego, abyś mógł dobrze rozwiązać zadanie.

To co tutaj zaproponował starzec Mojżesz, odpowiada temu, co transpersonalna psychologia nazywa dezidentyfikacją. Nie powinniśmy identyfikować się z naszymi zadaniami. Naszą identyfikację powinniśmy odnaleźć ostatecznie w Bogu. Gdy widzimy przed sobą zadanie do wykonania, mówimy sobie: mam zadanie, ale nie jestem moim zadaniem. Mam problem, nie jestem jednak moim problemem.

Jest we mnie pewna przestrzeni do której nie mają dostępu troski o wykonanie moich zadań. Do której nie mogą się wedrzeć problemy i lęki. To jest w końcu to, co Jezus obiecuje nam w ewangelii świętego Jana, że jesteśmy na świecie, ale nie jesteśmy ze świata.

Jeśli moją najgłębszą tożsamość odnajduje w Bogu, mogę z całą wolnością oddać się zadaniu. Nie czuję presji, że muszę wykonać je perfekcyjnie.  Nawet jeśli popełnię jakiś błąd, to nie niszczy on mojej identyfikacji z Bogiem. To nie oznacza wszak, że nie powinienem się wysilać. Bardzo często wolność warunkuje autentyczne oddanie się zadaniu.

 

KĄCIK DLA DZIECI

Czy wiesz że…

…Największa na świecie pszczoła jest wielkości kciuka dorosłego człowieka? Ma prawie 4 centymetry.

…Są zwierzęta, które chodzą wyłącznie na palcach? Są to ptaki, psy i koty. Są także zwierzęta które chodzą na ”opuszkach palców”- wszystkie zwierzęta które mają kopyta. Na całych łapach chodzą małpy i niedźwiedzie.

…Kameleon widzi dookoła swojej głowy? Dzięki ruchliwym gałkom ocznym jest w stanie spojrzeć za siebie, a każde z jego oczu porusza się niezależnie od siebie. Dodatkowo, język kameleona potrafi być tak długi jak jego ciało. Jaszczurka potrafi go wystrzelić z prędkością 100 km/h!

…Wielbłąd jednogarbny to dromader, a dwugarbny to baktrian. Wielbłądy są w stanie wypić jednorazowo nawet 120 litrów wody, by nie pić przez kolejne kilka dni. Ich grube futro izoluje je przed zimnem w nocy i upalnym słońcem za dnia.

…Nocą na piaszczystej pustyni jest bardzo zimno? Chociaż w dzień temperatura może wynosić 50 °C, to nocą spada nawet do 0°C. Jest to spowodowane tym, że piasek bardzo szybko oddaje ciepło, a oprócz niego nie ma nic, co nagrzane za dnia mogło by ogrzewać powietrze albo chronić przed wiatrem obniżającym temperaturę.

 TRZEJ KRÓLOWIE

 Bezkresną nocą, za światłem gwiazdy

spieszą się oddać pokłon i dary.

Byli w pałacu… gdzież jak nie tutaj –

w złotej kołysce, przy blasku chwały

Pan się narodzi?

Jak to na króla przecież przystało.

 

Zatrwożył się Herod wieściami o Źródle,

o niepodzielny swój tron się boi…

w królewskiej głowie chytry plan roi!

 

Mędrcom Betlejem uczeni wskazują,

na niebie znaki się ukazują –

prowadzi gwiazda, by nie zbłądzili,

by do Dzieciątka na czas zdążyli.

 

W lichej stajence pokłon oddają

i wyruszają w powrotną drogę.

Lecz inną trasą już podążają,

miejsca Narodzin nie, nie zdradzają!

JD