Ku zamyśleniu z 2022 09 11— Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych

  • 5 powodów, by przyjść na adorację;
  • Życzę Ci…;
  • Reguły o rozeznawaniu duchów Św. Ignacego Loyoli – c.d.;
  • Dla dzieci: Ciekawostki o bańkach mydlanych.

5 powodów, by przyjść na adorację.

Rozpoczyna się kolejny tydzień. W kalendarzu mamy zapisane obowiązki na każdy poszczególny dzień. Po głowie wirują niekończące się listy rzeczy do zrobienia. Pracujemy, robimy zakupy, opiekujemy się dziećmi. A gdyby tak… zatrzymać się na adoracji?
5 powodów dla których warto przyjść na adorację.
1. Cisza.
Kiedy wejdziemy do kościoła w ciągu dnia, to, co nas pierwsze uderzy, to cisza. To taka przestrzeń, w której możemy usłyszeć własne myśli. To także sytuacja, która pomoże nam w modlitwie i w usłyszeniu tego, co Bóg chce nam pokazać, o czym chce nam przypomnieć, co nam chce powiedzieć.
2. Odpoczynek.
Możemy potraktować adorację jako formę odpoczynku. To czas, kiedy możemy spokojnie usiąść w ławce, spojrzeć na Jezusa i choć na chwilę odetchnąć od codziennych obowiązków. Świętej Teresie z Lisieux zdarzyło się zasypiać na adoracji albo podczas odmawiania Różańca. Karmelitanki były oburzone: „Jak tak można?”. A Mała Tereska uśmiechała się: „Znowu zasnęłam przy Panu Jezusie”. Niejednokrotnie powtarzała, że „Pan Jezus jest jak dobry anestezjolog, usypia, aby uzdrowić”.
3. Zatrzymanie się.
Adoracja jest czasem, w którym możemy się zatrzymać. Przez chwilę usiąść, stanąć w miejscu, przyklęknąć. Zatrzymajmy nie tylko nasze nogi, ale także nasze serca, które uciekają od problemów, są przepełnione stresem i zmartwieniami. Na chwilę wyłączmy nasze myśli i skupmy się na Bogu.
4. Zebranie myśli.
Krótka adoracja w ciągu dnia może być miejscem i czasem na zebranie myśli. Dlaczego tak pędzimy? Co tak naprawdę chcemy osiągnąć? Co się stało, że znowu, właściwie bez powodu, pokłóciliśmy się z rodzicami? Dlaczego jesteśmy tacy niespokojni? To czas, w którym możemy Boga o wiele rzeczy zapytać, ale także wiele Mu opowiedzieć.
5. Przypomnienie.
Adoracja może przypomnieć nam o tym, kto w naszym życiu jest najważniejszy. Na nowo zdamy sobie sprawę z tego, do kogo możemy udać się z każdym problemem i z każdą radością.
Por. https://deon.pl/wiara/duchowosc/5-powodow-by-spedzic-5-minut-na-adoracji,432599?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul

Życzę Ci…
… dystansu.
Niech nagle pojawi się w Tobie myśl,
że to, co widzisz, jest w rzeczywistości
całkiem inne, niż sadziłeś.
Odkryj piękno brzmienia dzwonów,
interesującą barwę czyjegoś głosu,
intrygujący zapach…
Każdego dnia chociaż na kilka minut
spróbuj pozbyć się swojego zwyczajnego
sposobu myślenia.
http://www.zosia.piasta.pl/niespodzianki/zyczeCi.htm

Reguły o rozeznawaniu duchów Św. Ignacego Loyoli – c.d.

Reguły służące do odczucia i poznania w pewnej mierze różnych poruszeń, jakie występują w duszy: dobrych po to, żeby je przyjąć, a złych, żeby je odrzucić. Reguły [służące] do tego samego celu dla większego rozeznania duchów.
Reguła 2. Tylko Bóg, nasz Pan, daje pociechę bez uprzedniej przyczyny. Właściwością Stwórcy bowiem jest to, że wchodzi w duszę, wychodzi z niej i powoduje w niej poruszenia, pociągając ją całą do miłości swego Boskiego Majestatu. Mówię, że bez żadnej przyczyny, czyli bez żadnego uprzedniego odczucia lub poznania jakiegokolwiek przedmiotu, dzięki któremu taka pociecha mogłaby nadejść [do duszy] za pośrednictwem oddziaływania rozumu i woli.

https://www.cpps.pl/dokumenty/różne/Reguły%20rozeznawania%20duchów.pdf

KĄCIK DLA DZIECI
Czy wiesz że …
• … naturalne bańki mydlane przyjmują postać kuli, gdyż to właśnie kula charakteryzuje się najmniejszym polem powierzchni przy największej objętości, a jak wiadomo natura jest bardzo oszczędna i dąży do perfekcji.
• … za pomocą specjalnego sprzętu można tworzyć bańki mydlane w najróżniejszych kształtach. Mogą one również przybrać formę płaskiej powierzchni.
• … jak doskonałego płynu do puszczania baniek byśmy nie stworzyli, prędzej czy później każda bańka pęknie. Dzieje się tak dlatego, że napięcie powierzchniowe, zniwelowane przez różne dodawane do wody substancje, jest siłą, która w końcu zawsze zwycięża. Po przekroczeniu pewnej wartości, bańska mydlana zwyczajnie przestaje istnieć.
• … tęczowanie jest inna nazwą zjawiska zwanego iryzacją. Światło odbijając się od kilku przeźroczystych powierzchni, zachowuje się tak jak po przejściu przez pryzmat. I choć my widzimy na powierzchni bańki fantastyczne kolory, tak naprawdę jest ona całkowicie przeźroczysta.
• … dobrze wykonane płyny do tworzenia baniek potrafią zapewnić taką ich wytrzymałość, że mogą one opadać np. na dłoń i nie pękać.