Ku zamyśleniu z 2023 02 05- Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych:  Myśli papieża Franciszka, „Tolerancja” (Stanisław Sojka), TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ – „Przeistoczenie” (Wojciech Jędrzejewski OP), Wizyta Duszpasterska- Kolęda- c.d. , Dla dzieci- ciekawostki o hipopotamach.

Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat,
aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie,
żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi;
przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu,
aby zostawić ślad.
papież Franciszek.

„To bardzo smutne,
kiedy przechodzimy przez życie
nie pozostawiając śladu.
A gdy wybieramy wygodę,
myląc szczęście z konsumpcją,
wówczas cena, którą płacimy,
jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność” –
papież Franciszek

Tolerancja

Utwór: Stanisław Sojka
Dlaczego nie mówimy o tym co nas boli otwarcie
Budować ściany wokół siebie marna sztuka
Wrażliwe słowo czuły dotyk wystarczą
Czasami tylko tego pragnę tego szukam

Na miły Bóg
Życie nie tylko po to jest by brać
Życie nie po to by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać

Problemy twoje moje nasze boje polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień niech rzuci
Daleko raj gdy na człowieka się zamykam

Na miły Bóg
Życie nie tylko po to jest by brać
Życie nie po to by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać
Na miły Bóg
Życie nie tylko po to jest by brać
Życie nie po to by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać
Na miły Bóg
Życie nie tylko po to jest by brać
Życie nie po to by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać

TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ
Przeistoczenie
BIERZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM CIAŁO MOJE,
KTÓRE ZA WAS BĘDZIE WYDANE. […]
BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ,
NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA,
KTÓRA ZA WAS I ZA WIELU BĘDZIE WYLANA
NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW.
TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ
Po zakończonych studiach, gdy wyjeżdżałem do mojej pierwszej parafii i rozstawałem się z przyjacielem, podarowałem mu na pamiątkę swoją starą Biblię. Był to szczególny prezent: zawierał spory kawał mojego życia. Ta Księga stanowiła zapis wielu najważniejszych wydarzeń, poszukiwań, odkryć kilku ostatnich lat. Było w niej mnóstwo notatek, kolorowych podkreśleń, śladów podróży, w jakich mi towarzyszyła.
Jezus, odchodząc z tego świata, pragnął zostawić swoim przyjaciołom, uczniom, Pamiątkę, w której byłby obecny nie tylko fragment Jego życia, ale On sam. Uczynił to w iście Boski sposób. Skoro nawet w ludzkich prezentach jest w jakiś sposób obecny ten, który je daje – jego pamięć, miłość, chęć podtrzymania relacji – to Pamiątka Pana zawiera Go w nieskończenie większej mierze. Kochające serce przemienia dar w tajemniczą, symboliczną obecność jednej osoby dla drugiej. Gdy jednak Serce Boga ofiarowuje Pamiątkę tym, których umiłowało, staje się Ona czymś już nie symbolicznie, ale realnie uobecniającym Jego samego. Ów cud dokonuje się podczas Eucharystii, kiedy to chleb i wino zostają przemienione w Ciało i Krew Chrystusa. Nie tracąc swych zewnętrznych właściwości, żyją już innym życiem – Duchem Pana, który w nich udziela siebie samego. Miłość, z jaką ofiarował swoje życie na krzyżu, zwycięstwo Zmartwychwstania w walce o naszą wolność, dar Ducha jako najbardziej wewnętrzna obecność w nas Trójcy zakochanej w człowieku – to wszystko ożywa i pulsuje pod postaciami darowanego nam Pokarmu. Jest to niepojęta tajemnica, równie nieskończenie zdumiewająca jak wszystkie „rzeczy”, które Bóg uczynił dla naszego zbawienia. Stworzenie świata z niczego, uniżenie Najwyższego przez Wcielenie i Krzyż, chwała Zmartwychwstania.
Według świętego Ambrożego cud przeistoczenia dokonuje się wtedy, gdy „kapłan nie posługuje się własnymi zwrotami, ale używa słów Chrystusa. A więc sakramentu dokonują słowa Chrystusa. Jakie to są słowa? Mianowicie, które wszystko stworzyły. Na rozkaz Pana powstało niebo, ziemia, morze, zrodziło się wszelkie stworzenie. Widzisz więc, jak wielką moc działania posiadają słowa Chrystusa. Jeśli w słowie Pana Jezusa tkwi taka siła, że pod jego wpływem zaczyna istnieć coś, czego dotąd nie było, to tym bardziej jest ono w stanie sprawić, że rzeczy, które poprzednio istniały, zamieniają się w inne” (przeł. L. Gładyszewski).
Wojciech Jędrzejewski OP

WIZYTA DUSZPASTERSKA
/por. ks. Aleksander Radecki – „SOS dla kolędy” str. 16./

Ks. Tomasz opisuje spotkanie z panią Marią mieszkającą samotnie w małym drewnianym domku. Miała około 90 lat. Kiedy wizyta duszpasterska dobiegła końca chciał na pożegnanie uściskać dłoń pani Marii, ale ona powiedziała:
– Ja księdza odprowadzę.
Nie czekając na odpowiedź, wstała z krzesła i bardzo powoli skierowała się ku drzwiom wejściowym. Minęło kilka minut zanim wyszli,  pani Maria szła pierwsza, a za nią ksiądz Tomasz. Minęło następnych kilka minut zanim doszli do końca domu.
– Proszę niech pani już wróci. Ja bramę za sobą zamknę. Pani Mario, proszę… – powiedział ksiądz Tomasz.
Kobieta zatrzymała się. Odwróciła się w jego kierunku i patrząc mu prosto w oczy powtórzyła jeszcze raz, że jednak go odprowadzi. W końcu stanęła i powiedziała:
– Proszę księdza, gdyby ksiądz przyszedł do mnie na kawę, to gwarantuję księdzu, że na pewno bym z księdzem nie szła. Moje nogi już są bardzo stare i siły słabe. Ale ksiądz mi do domu Boga przyniósł i dom pobłogosławił. Przecież ja nie księdza, ale samego Boga odprowadzam. Tego nie może mnie ksiądz pozbawić.
Ksiądz Tomasz przez chwilę stał osłupiały. Przy bramie uścisnął jej dłoń i wpatrywał się w jej sylwetkę. Dopiero wtedy dopiero spostrzegł, że od domu do bramy ścieżka jest odśnieżona i posypana piaskiem. Uświadomił sobie, że pani Maria musiała wykonać to sama. To jej spracowane dłonie… Ale przecież to nie dla niego!
– Boże, są na świecie święci ludzie! – pomyślał ksiądz Tomasz.

Kącik dla dzieci

Czy wiesz, że hipopotamy…
… są jednymi z największych współcześnie żyjących ssaków /1500-1800kg/
… osiągają średnio 3,5- 5 metrów długości i 1,5 metra wysokości w kłębie. Głowa może ważyć do 225 kg. Zwierzęta te potrafią rozewrzeć paszczę na szerokość około 1 metra, a długość zębów osiąga maksymalnie 30 cm.

m