Ku zamyśleniu z 2023 04 30- Cytaty – myśli – teksty dla dzieci, młodzieży i dorosłych: O Uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ – „Dar pokoju” (Wojciech Jędrzejewski OP); Wiersze- Mój kraj, Noc majowa, Plac Litewski – J.D.

3 maja- UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KRÓLOWEJ POLSKI, GŁÓWNEJ PATRONKI POLSKI

Dnia 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem.
Dnia 3 maja 1966 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, w obecności Episkopatu Polski
i tysięcznych rzesz oddał w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski.
W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu. www.brewiarz.pl

TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ

Dar pokoju
Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś swoim Apostołom: Pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję. Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. […]
Pokój Pański niech zawsze będzie z wami. […]
Przekażcie sobie znak pokoju.
Współczesna psychologia pomogła nam jasno nazwać jedno z najistotniejszych źródeł zatruwających nasze życie nerwic. Jest nim lęk przed odrzuceniem. Jeżeli rodzice nie okazują swojemu dziecku wystarczająco dużo miłości, akceptacji, bezinteresowności, mogą obudzić w nim niepokój, że nie zasługuje na ich miłość. Jeśli syn czy córka będą słyszeć słowa: „Jak nie będziesz grzeczny, to mamusia nie będzie cię kochać”, może coraz silniej przeżywać poczucie zagrożenia, myśląc: „Nie jestem w stanie wywalczyć sobie miłości rodziców”.
Tacy ludzie muszą czasami czekać wiele lat, aby spotkać kogoś, kto ukocha ich na tyle mocno i bezinteresownie, że przełamie skurcz lęku oraz poczucia przegranej w walce o upragnioną miłość.
Tuż przed momentem Komunii świętej Liturgia wprowadza nas w modlitwę o pokój. Następnie kapłan przekazuje pokój Jezusa słowami: „Pokój Pański niech zawsze będzie z wami”, i prosi o wzajemne udzielenie sobie otrzymanego daru przez jakiś gest.
Możliwość przyjęcia Ciała Pana Jezusa to wejście w bezmiar Bożej bezinteresowności. On oddaje każdemu z nas całego siebie i bynajmniej nie żąda w zamian doskonałej nieskazitelności. Oddaje się ludziom słabym, oczekując jedynie, aby tej słabości nie próbowali ukrywać i usprawiedliwiać, lecz wyznali ją przed Nim. Ten największy dowód miłości, która nie limituje siebie w zależności od zasług, może wypełnić nasze serca głębokim pokojem. Może uwolnić nas od lęku przed odrzuceniem.
Dar ów ma się stać udziałem wszystkich, którzy otaczają ołtarz. Jedni drugim okazujemy braterską miłość, która cieszy się drugim człowiekiem, zanim zechce go zmieniać. Tak zaczyna się prawdziwa jedność: gdy stajemy się wolni od lęku przed wzajemnym osądzaniem i potępieniem.
W obliczu największej miłości możemy doświadczyć kojącego pokoju, którym dzielimy się pomiędzy sobą.
Wojciech Jędrzejewski OP

Ku zamyśleniu
Cytaty – myśli – teksty
dla dzieci, młodzieży i dorosłych

MÓJ KRAJ
Gdzie błękitne jeziora,
gdzie szumiące rzeki,
wstęgi pól uprawnych,
gór strzelistych szczyty –
to Ty, Kraju mój.

Jesteś mym klejnotem,
ciepłym wiatru tchnieniem,
bezkolcową różą,
serca mego drżeniem
Ty, Kraju mój…
JD

PLAC LITEWSKI

Tańczą na wietrze barwne liście,
fontanny grają strumieniami,
a na ławeczkach siedzą z dziećmi…
Czasem samotny pan czy pani.

Na koniu dumny wódz Piłsudski –
jemu patrioci cześć oddają!
Na masztach biało-czerwone flagi
z wiatrem łopoczą, powiewają.

Szare gołębie dumnie kroczą
okruszków chleba poszukując,
tańczą na wietrze barwne liście…
wiatrom historii się poddają.
JD

NOC MAJOWA

W cichą, ciepłą noc majową,
cudną, gwiezdną, księżycową
słychać wokół głosy ptaków,
a znad wody koncert taki –
to rozlega się donośnie
żab kumkanie – ciszej, głośniej …
skrzekot, kumkot istot wodnych
pośród traw i wód pogodnych.

W tej muzyce zasłuchane główki
maków i stokrotek…
Jedna rozchyliła płatki
i kołysze się radośnie –
śni o tańcach, śni o wiośnie.

Nagle chaber się pojawił
w piękny błękit przyodziany-
nisko skłonił się stokrotce,
grzecznie ją zaprosił w tany.
Ta dygnęła z wielką gracją,
z mchu sukienkę przyodziała,
uśmiechnęła się beztrosko –
drżącą rączkę mu podała.

I wirują w noc majową…
taką cudną, księżycową.
JD