Ku zamyśleniu z 2023 12 10: Cytaty, myśli; O sakramencie pokuty i pojednania w czasie Mszy świętej.

„Nawet człowiek zanurzony w czystej, źródlanej wodzie może umrzeć z pragnienia, jeśli nie otworzy swych ust, aby się napić”
„Chcę inteligentnych i wyedukowanych ludzi, życzę [im], aby powiększali [swoją] wiedzę, ćwiczyli [swój] rozum, potrafili patrzeć na relacje prawdy, czuli się postrzegać rzeczy takimi, jakimi są, rozumieli, jak rozum i wiara mają się wobec siebie, jakie są podstawy i zasady katolicyzmu”

Kard. John Henry Newman
 
„Prawdziwą miłość poznasz dopiero wtedy, gdy cierpienie innych sprawi ci ból.”
*
„Kto jest dobry, może się spodziewać, że wcześniej lub później zostanie ukrzyżowany.”
*
„Bóg jest obecny w każdym człowieku, który jest ci przychylny, dla którego jesteś wart trudu, który z tobą idzie i pozostaje, kiedy zapada wieczór.”
*
„Ludzie przez całe stulecia tak bardzo nadużywali imienia Boga, że wielu już go nie chce słyszeć.”
*
„Miłość nie jest wynalazkiem ludzi. To wynalazek Boga.
Phil Bosmans

Sakrament pokuty i pojednania
w czasie Mszy świętej?

„Na temat sprawowania sakramentu pokuty szczegółowe przepisy znajdują się w Instrukcji „Eucharisticum mysterium” z 25 maja 1967., w której jest następujące zalecenie:

„Wytrwale należy przyzwyczajać wiernych, aby przystępowali do sakramentu pokuty poza Mszą św., zwłaszcza w określonych godzinach, tak aby jego udzielanie dokonywało się w spokoju i z prawdziwą ich korzyścią, jak również nie przeszkadzało im
w czynnym uczestnictwie we Mszy św.” (nr 35).
[…]

Kościół pragnie, aby wierni mieli częsty i łatwy dostęp do posługi kapłanów jako szafarzy sakramentu pokuty i pojednania. Jednocześnie usilnie zaleca, aby celebracja tego sakramentu nie pokrywała się z czasem i miejscem jej sprawowania Mszy św., zwłaszcza w niedziele i obowiązujące święta. Idealnym rozwiązaniem są na stałe wyznaczone i podane do wiadomości wiernym (na tablicy ogłoszeń) dni i godziny, kiedy kapłani poza Mszą św. pełnią posługę w konfesjonale. Korzyści duchowe penitentów oraz warunki posługi spowiedników są wtedy nie do przecenienia. Dlatego należy zrobić wszystko, aby zmienić dotychczasową, prawie powszechną praktykę, spowiadania w zasadzie głównie w czasie, gdy w kościele celebruje się Msze św.

http://mateusz.pl/czytelnia/ck-swcms.htm 

[…] łączenie sakramentu pokuty i pojednania z Mszą nie ma większego sensu. Właściwie oba na tym tracą. Spowiedź nie jest odbyta spokojnie, bez pośpiechu i z poczuciem, że zaraz zacznie się inna uroczystość, na którą muszą się spieszyć. Brak cierpliwości może być też po drugiej stronie konfesjonału, gdzie ksiądz będzie spieszył się do zakrystii, ponieważ to on właśnie sprawuje nadchodzącą liturgię. Jeśli stoisz w kolejce do konfesjonału, to bardziej skupiasz się na tym, żeby nie zapomnieć żadnego grzechu. Ręce pocą się ze stresu, bo nie wiadomo co ksiądz powie, a fakt, że Msza się zaczyna, jest Ewangelia, radosna nowina o zbawieniu świata, zostaje raczej nie w sercu, a z tyłu głowy. Myślę, że najmądrzej spowiadać się poza Mszą świętą, na spokojnie, w wyznaczonych do tego momentach. Unikamy wtedy traktowania sakramentu pojednania jak czegoś, co trzeba szybko „odrobić” i biec dalej. Mamy czas, żeby bez pośpiechu zastanowić się nad tym, co było złe, zrozumieć bardziej siebie oraz słowa, które wypowiada do nas kapłan.

Jeśli jednak jesteś w wyjątkowej sytuacji, w której ciężko zgrzeszyłeś i czekasz na Mszę świętą (a w konfesjonale obok pojawił się ksiądz), nie wahaj się długo. https://deon.pl/wiara/duchowosc/czy-mozna-spowiadac-sie-w-czasie-mszy-swietej,476576 

W naszej Parafii czasem Sakramentu Pokuty zasadniczo jest czas Adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy czwartek od godziny 17.00 do 17.55 oraz 15 minut przed każdą Mszą św. /Pamiętajmy, że często ksiądz parę minut przed Mszą św. musi już z konfesjonału wyjść/. Można również po Mszy św. przyjść do zakrystii i o sakrament pokuty poprosić.