Ku zamyśleniu z 2024 03 03: Dla młodzieży…; Porozumienie bez przemocy; O Domowym Kościele…; Wiersz Kobieta – J.D. .

Dla Młodzieży

Oto kolejna z 25 rzeczy, które powodują wiele stresu i negatywnych emocji.

 Przestań myśleć, że inni Cię nie zaakceptują

Martwi Cię to, czy matka zaakceptuje kiedyś Twoje wybory? Że jakiś frustrat zwyzywał Cię na internecie? Że ktoś na ulicy „krzywo na Ciebie spojrzał”, a na Facebooku nie dostałeś tylu lajków, ilu oczekiwałeś? Jeśli sądzisz, że się zmieniając pod kątem innych, zostaniesz zaakceptowany, to za jakiś czas odkryjesz, że zdradzasz siebie, by otrzymać pozytywne opinie od ludzi, na których nawet Ci nie zależy.

https://www.kalna.katolik.bielsko.pl/duszpasterstwo/dla-mlodziezy

 

 O Porozumieniu bez Przemocy zdań kilka:

  Marshall B. Rosenberg – Doktor psychologii, trener, nauczyciel, negocjator pokoju, założyciel Międzynarodowego Centrum Porozumienia bez Przemocy – globalnej organizacji wspierającej działania na rzecz pokoju i rozwiązywania konfliktów. Koncepcja „Porozumienia bez przemocy” (NVC) Marshalla B. Rosenberga głosi, że nawiązanie empatycznego kontaktu z sobą samym, jest punktem wyjścia do budowania jakościowego kontaktu z drugim człowiekiem.

Filarami Porozumienia bez Przemocy jest szczerość i empatia.
Empatia ma początek w świadomości, że u źródła każdego zachowania znajdują się uczucia i potrzeby uniwersalne dla wszystkich ludzi.
Empatia to odnajdywanie tych uczuć i potrzeb i sprawdzanie z drugą stroną czy nasze przypuszczenia co do nich są trafne.
Gdy przejawiamy empatię w kontaktach z innymi, zwiększamy szansę, że otworzą się na kontakt z nami i na konstruktywną współpracę.

Poprzez cztery kroki NVC prowadzimy empatyczny dialog, w którym obie strony mają równe szanse, by zostać zrozumianym i usłyszanym, niezależnie od różnicy przekonań, opinii, czy stanowisk.

Pozdrawiam,

Małgorzata Sobiesiak

 

Domowy Kościół. Co to jest?

Jedną ze wspólnot działających przy naszej parafii jest Domowy Kościół. Jest to wspólnota małżeństw sakramentalnych założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Pan Bóg w Swojej nieskończonej miłości powołuje ludzi do sakramentu małżeństwa. To Boży zamysł i plan na szczęście człowieka już tu na ziemi. „A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało”(Mt 19,6a). Bóg pragnie naszej świętości realizowanej właśnie na drodze powołania do małżeństwa.

Domowy Kościół jest wspólnotą, w której małżonkowie uczą się jak podążać tą drogą, jak wypełniać powołanie, jak słuchać Boga, jak budować relację ze współmałżonkiem, by cały czas była żywa
i mogła się rozwijać. Wspólnota ta daje pewność małżonkom, że niezależnie od ich wad i słabości idą w dobrym kierunku, zbliżają się do Pana Boga i do siebie nawzajem. Jest to też miejsce, w którym wzrastają dzieci, czerpiąc dobry przykład z miłości swoich rodziców jak ze źródła.

Spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu. Duchowe zaś wsparcie zapewnia obecność kapłana.

Jeśli chcielibyście jako małżonkowie bliżej poznać Domowy Kościół, to zapraszamy w niedzielę 3 marca na g. 18.00 na spotkanie, które odbędzie się w salce przy kancelarii parafialnej.

Członkowie Domowego Kościoła naszej parafii

 

KĄCIK POEZJI

KOBIETA

Ona zawsze tak ładnie pachnie,
jej słowa często szczere, miłe,
promienny uśmiech –
chociaż grudzień
i to spojrzenie  jasne, czułe.
Srebrne odbicie gwiazd
w jej oczach
i zapach lata w niesfornych
włosach.
Jest piękna pięknem
swego wnętrza…
po prostu, taka jest kobieta!

Kobieta żona, kobieta matka,,
kobieta  babcia i dziewczyna.
Niepowtarzalna, niezależna,
skomplikowana, zagadkowa,
prostolinijna, temperamentna…
Taka to właśnie jest kobieta!
J.D.